Majetek zkrachovalé Asteri Tour se vešel do garáže

4. ledna 2013 09:02

Liberecká Asteri Tour si loni připsala neradostný primát, když zkrachovala jako první cestovní kancelář roku 2012. Její případ bohužel nevrhá právě nejlepší světlo na nové CK bez historie. Majetek Asteri se totiž vešel do garáže jednatelky – vysavač či držák na televizi příliš místa nezaberou. Pokud by došlo k nějakému sporu, sebelepší advokát by z ní patrně moc nevymohl.

Vybavení kanceláře Asteri Tour

Majitelka a jednatelka Asteri Tour Alena Šídová měla pojištění proti úpadku naštěstí v pořádku, takže všech 121 klientů již dostalo od pojišťovny zpět své peníze.

Cestovka otevřela v Liberci provozovnu předloni v listopadu, ale první zájezdy začala prodávat až v roce 2012. „Celkový obrat dlužníka (Asteri Tour – pozn. red.) za účetní období 2010 i za rok 2011 byl 0 Kč,“ píše se ve stanovisku insolvenčního správce, firmy Konkursní v. o. s.

Asteri Tour nicméně od ledna 2012 stačila za necelé čtyři měsíce vyinkasovat zálohy za víc než půl milionu korun. Klienti se ale na Řecko, na které se specializovala, mohli podívat akorát v televizi, protože Šídová nevypravila jediný zájezd.  

Krach oznámila již 16. dubna, soud poslal firmu do úpadku v červnu a od půlky září je v konkurzu. Průběh insolvenčního řízení nám v plné nahotě odhaluje majetkové poměry této cestovky.

Liberecká CK evidovala hmotný majetek – kancelářskou techniku a nábytek – v pořizovací ceně 130 tisíc korun. Insolvenční správce ho v srpnové zprávě předběžně ohodnotil zhruba na polovic a zároveň uvedl, že movité věci jsou „skladovány v garáži jednatelky“. Po převzetí od Šídové část majetku „vzhledem k fyzickému stavu“ přecenil směrem dolu.

A co Asteri Tour patřilo? Soupis má 20 položek zahrnující kancelářské židle, televizory, ledničku, telefony nebo počítače. Seznam ale obsahuje i takové skvosty, jako jsou držák na televizi a elektrický vařič za 100 Kč, radiomagnetofon za 200 Kč, mikrovlnka za 300 Kč a nechybí ani vysavač. Ten správce ohodnotil na tři stovky.

Suma sumárum to za veškerý movitý majetek dělá 38 900 korun. Vzhledem k nízké ceně soud povolil insolvenčnímu správci jeho prodej mimo dražbu, protože pořádat aukci by se prostě nevyplatilo. Cestovka měla ještě hotovost v pokladně 120 045 Kč a na účtě 55 999 Kč.

Asteri tak celkem vlastnila věci a peníze za necelých 215 tisíc korun. To je vzhledem k vybraným zálohám na zájezdy ve výši 555 345 Kč a uznaným pohledávkám za zhruba 1,7 milionu skutečně málo. Kolem bankrotu této liberecké CK se nicméně objevila celá řada dalších otazníků. Popsali jsme je již loni v květnu, více se dočtete zde.  

Pod Ještědem byli loni, jak známo, ještě svědkem krachu BG Travel penzistky Marcely Pavelkové. Bankroty dvou cestovek fungujících pár měsíců v jednom městě a jednom roce je docela slušná porce. Doufejme, že letos budou mít Liberečané při nákupech zájezdů víc štěstí.

(red)

Vytisknout