Bude Karolínu Peake následovat i Kamil Jankovský?

21. prosince 2012 16:07

V listopadu vstoupilo občanské sdružení Krachy cestovek konečně do etapy, kvůli níž vzniklo. Prostřednictvím advokátní kanceláře Jana Kalvody byla na Ministerstvo pro místní rozvoj podána první žádost poškozeného klienta zkrachovalé cestovní kanceláře o náhradu za neuskutečněný zájezd.

Vedle Karolíny Peake by měl své křeslo opustit i ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský Foto: Novinky.cz

Nejen na webu Krachy cestovek.cz, ale také v mnoha médiích jste se mohli dozvědět, že prostřednictvím advokátní kanceláře Jana Kalvody byla na základě nedostatečné implementace Evropské směrnice o ochraně spotřebitele do českého právního řádu podána první žádost klienta zkrachovalé cestovní kanceláře o náhradu škody za neuskutečněný zájezd.

Od jarních měsíců, kdy se začala utvářet občanská iniciativa Stop krachům cestovek, později občanské sdružení Krachy cestovek, jsme se mnohé naučili a pronikli za pomoci odborníků do spletitosti českého právního řádu. Proto nyní víme, že v této oblasti výkonu práva není možné prosadit a ochránit společný zájem velké skupiny osob podáním hromadné žaloby, ale že každý poškozený klient musí svá zákonná práva uplatnit samostatně. V případě Krachů cestovek mluvíme zatím o stovkách osob, ale mohly by jich být tisíce.

Podařilo se nám však najít způsob, jak poškozeným klientům pomoci ve stejném rozsahu, jak jsme plánovali. Proto jsme se transformovali z občanské iniciativy do občanského sdružení. Tak jsme mohli uzavřít s advokátní kanceláří Jana Kalvody smlouvu o spolupráci a tak zajistit pro členy sdružení služby této kanceláře za mimořádných podmínek.

Je proto žádoucí, aby se všichni, kteří se chtějí domáhat na státu náhrady škody za neuskutečněný zájezd, stali členy občanského sdružení Krachy cestovek.

Všem, kteří se na nás již dříve obrátili, jsme zaslali email s podrobným vysvětlením, s podmínkami členství a s přihláškou. Dále pracujeme na rekonstrukci webových stránek a přípravě jejich sekce, kde budou poskytovány informace výhradně registrovaným členům občanského sdružení. Prostřednictvím heslem zabezpečeného přístupu se bude odehrávat také komunikace s právníky.

Krachy cestovek tím vstupují tedy do etapy, kdy dochází na konkrétní kroky a státní instituce budou muset přijmout zodpovědnost za to, co udělaly špatně, a především za to, co neudělaly vůbec. Souvisí to také s přípravou novely zákona o některých podmínkách podnikání v cestovním ruchu.

Přestože od jara, kdy se snažíme pomáhat klientům poškozeným krachy cestovních kanceláří, respektive špatným zákonem o podnikání v této oblasti, hájí Ministerstvo pro místní rozvoj názor, že jeho zákon je v pořádku, připravuje v tichosti a nenápadně novelu tohoto zákona. Když jsme se v květnu pozastavili nad tím, že k přípravě novely nepozvalo odbornou veřejnost, dozvěděli jsme se z ministerského webu, že příprava zákona není lidová tvořivost. Což je ovšem evidentně na škodu.

Návrh ministerské podoby navrhované novely má redakce Krachů cestovek.cz k dispozici. Jen co jej dostatečně prostudujeme a požádáme o jeho hodnocení právě ty opominuté odborníky, seznámíme vás na tomto webu se všemi názory.

(red)

Vytisknout