Za nezapomenutelnou dovolenou dostali britští turisté milionové odškodnění

11. prosince 2012 08:40

Za dovolenou, která se kvůli střevní a žaludeční viróze změnila v čirou hrůzu, dostali britští turisté odškodnění po čtyřech letech. Cestovka jim těsně před jednáním u soudu poskytla mimosoudní vyrovnání 500 tisíc liber.

Bulharský hotel Royal Park v letovisku Elenité

Dovolená to byla pro necelé tři stovky Britů skutečně nezapomenutelná. V bulharském hotelu Royal Park v letovisku Elenité se nakazili virovou gastroenteritidou. Trpěli zvracením a průjmy,  třicet z nich muselo být vzhledem k závažnému průběhu onemocnění dokonce hospitalizováno. Někteří pociťují příznaky choroby dodnes.

Svou dovolenou popisují jako hrůzný zážitek. Hmyz, polosyrové jídlo, špína, neochotný personál i delegáti cestovní kanceláře. Po návratu tedy 281 turistů zažalovalo britskou cestovní kancelář First Choice, která patří pod německou TUI.  Britský tour operátor za onemocnění klientů dlouho odmítal jakoukoli zodpovědnost, a to přesto, že v předchozích letech vyplácel odškodné v celkové výši 307 tisíc liber (v přepočtu asi 9,5 milionu korun) turistům, kteří v hoteluRoyal Park pobývali v letech 2004 a 2007 a prožili si stejné hrůzy.

Těsně před plánovaným soudním stáním však cestovní kancelář svůj přístup přehodnotila a klientům vyplatila odškodnění 500 tisíc liber, tady asi 15,5 milionu korun.  „Jde o ojedinělý případ hromadného odškodnění klientů cestovní kanceláře nejen v Británii, ale i Evropě,“ napsal iDnes.

Ovšem popisovaná situace v bulharském hotelu Royal Park je zřejmě trvalá. Na úroveň kuchyně, hygienické podmínky i nepříjemný personál si v diskusi na Orbionu stěžovali i čeští turisté, kteří v uvedeném hotelu trávili letošní dovolenou: „Nám moc chutnalo. Ale bohužel hygiena v kuchyni nebyla dostatečná. Vrátili jsme se s křečemi v břiše a ukrutným průjmem, že jsme museli vyhledat u nás lékaře.“

(rem)

Vytisknout