Agónie ostravských Filipů

5. prosince 2012 10:39

Jak jsme informovali včera, stále nelze říci s jistotou, že CK Filip a její sesterská agentura Filip Travel zkrachovaly. Jejich prodlužovaný konec je i nadále plný nejasností a nezodpovězených otázek.

V srpnu byla nařízena exekuce CK FILIP, předmětem dražby byl firemní vůz - kabriolet Smart. Ilustrační foto: internet

Jisté je, že agentura Filip Travel podala sama na sebe insolvenční návrh 26. 6. 2012 a CK FILIP o den později. Soud oba zamítl, stejně jako později zamítl insolvenční návrhy, které podali bývalí zaměstnanci kvůli nevyplacené mzdě.

V insolvenčních návrzích uvádí prokurista Jan Valošek seznamy závazků, které měly firmy v červnu vůči svým věřitelům. V případě CK FILIP jde o více než 2 700 000 korun, Filip Travel podle svého seznamu dlužila více než 5 milionů korun. Na majitelku Marii Panáčkovou jsme se obrátili s několika dotazy, aby sama mohla situaci vysvětlit, zatím však nereagovala.

Ke konci nekonci CK FILIP a Filip Travel se zatím nevyjádřila ani ostravská policie ani Ministerstvo pro místní rozvoj, na něž jsme se rovněž obrátili s dotazy. Okamžitě však reagovala mluvčí České podnikatelské pojišťovny Renata Čapková, jíž jsme zaslali následující dotaz:

„V červnu se dostala do potíží CK FILIP z Ostravy, která by měla být pojištěna u ČPP. Podala na sebe insolvenční návrh, který ovšem soud zamítl. Nyní se zdá, že uvedená CK dále funguje. Na svých webových stránkách uvádí CK FILIP, že má s vámi sjednané pojištění na dobu neurčitou. Napište nám, prosím, do kdy má skutečně zaplacené pojištění pro případ úpadku. Jak má tuto skutečnost zjistit běžný klient?“

Mluvčí ČPP odpověděla obratem: „CK FILIP s.r.o. (IČ 62300121) byla u naší pojišťovny pojištěna do 26.6. 2012, kdy cestovní kancelář přerušila svoji činnost. Pojistná smlouva k tomuto datu zanikla.
Pojistné smlouvy na pojištění úpadku jsou u ČPP uzavírány standardně na dobu neurčitou a pojistné období je 1 rok (365 dní). Účinnost pojistné smlouvy si zákazník může nejrychleji ověřit na našich webových stránkách http://www.cpp.cz/pojisteni-na-cesty~pojisteni-upadku-ck~pojistene-cestovni-kancelare/, kde průběžně aktualizujeme seznam pojištěných cestovních kanceláří. Pokud má klient cestovní kanceláře i přes to pochybnosti, tak se může obrátit na naší klientskou linku 841 444 555.
Za internetové stránky CK FILIP s.r.o. neodpovídáme a od jejich obsahu se distancujeme.“

Internetové stránky www.ckfilip.cz ještě minulý týden nabízely zájezdy do světa a lázeňské pobyty na letošní i příští rok.

Zatím však nikdo nepodal další insolvenční návrh na CK FILIP, a tak cesta k jejímu oficiálnímu krachu bude zřejmě ještě dlouhá. Marie Panáčková oficiálně v červnu své podnikání přerušila. Úřady jí proto nemohou odebrat živnostenské oprávnění.

Své dluhy ale zřejmě bude muset splácet. Jak jsme zjistili z insolvenčního rejstříku, proti majitelce a prokuristovi CK FILIP a Filip Travel, je vedeno exekuční řízení, neboť nejsou schopni splácet závazky z dob minulých. V rámci exekuce byla například v srpnu nařízena dražba vozu CK FILIP, kabrioletu Smart MC 01.

Jak redakce portálu Krachy cestovek.cz zjistila již v létě, podle zamítnutých insolvenčních návrhů obě personálně propojené firmy dlužily peníze zhruba 40 cestovním kancelářím. Redakce také zjistila, že v minulosti oba protagonisté úpadku CK a agentury se jménem FILIP v názvu figurovali v dalších firmách, které měly koncesi k provozování cestovní kanceláře a které kvůli exekuci skončily v insolvenci a byly vymazány z obchodního rejstříku.

(rem)

Vytisknout