Česká obchodní inspekce: cestovky stále častěji porušují zákony

3. prosince 2012 14:08

Podnikatelé v oblasti cestovního ruchu stále porušují povinnosti, které jim stanoví zákony. Ve srovnání s rokem 2011 zjistila Česká obchodní inspekce letos dokonce o 10 procent častější prohřešky všeho druhu.

Zdroj: www.coi.cz

Inspektoři ČOI za první tři čtvrtletí roku 2012 odhalili ve 231 případech porušení jedné nebo dokonce více povinností, které cestovkám a cestovním agenturám ukládá zákon. CK správně neinformovaly spotřebitele o jejich právech při reklamaci a když na ně došlo, nevyřizovaly je správným způsobem. Běžně také užívaly klamavé obchodní praktiky. Podrobnosti o výsledcích jednotlivých kontrol najdete na webových stránkách http://www.coi.cz.

Část kontrol proběhla na popud nespokojených zákazníků cestovek. Na ČOI se v průběhu roku obrátilo 158 spotřebitelů. Pouze v 17 případech se jednalo o porušení závazných pravidel, které mohla ČOI postihnout v rámci svých kontrolních pravomocí. Další podání postoupila příslušnému orgánu dozoru, v ostatních případech bude zřejmě muset rozhodnout soud.

Co radí Česká obchodní inspekce

Před výběrem cestovní kanceláře porovnejte jednotlivé nabídky, rozsah služeb i jejich ceny, ověřte si informace o kanceláři a hledejtet reference dalších klientů.

Pečlivě se seznamte se smlouvou i smluvními podmínkami poskytovatele služby před podpisem smlouvy.

Všechny sjednané, zejména nadstandardní služby požadujte v písemné podobě, nespokojte se s ústním příslibem. 

(red)

Vytisknout