První z klientů zkrachovalých cestovek chce peníze od státu

26. listopadu 2012 20:39

První z poškozených klientů zkrachovalých cestovních kanceláří se začal domáhat náhrady škody na českém státu. Uvedlo to občanské sdružení Krachy cestovek ve své tiskové zprávě.

Kamil Jankovský stojí v čele ministerstva, po němž se klienti zkrachovalých CK domáhají náhrady škody

Advokátní kancelář Jana Kalvody odeslala jménem jednoho z klientů loni zkrachovalé I.Parkam Holidays Ministerstvu pro místní rozvoj České republiky výzvu k náhradě škody způsobené nesprávným úředním postupem. Další výzvy budou následovat.

„Registrujeme několik stovek lidí, kteří přišli o peníze kvůli tomu, že stát nezajistil důsledné přenesení evropské směrnice do českého právního řádu,“ uvedl Jan Kratochvil z občanského sdružení Krachy cestovek.

Podle Kratochvila budou tito klienti zkrachovalých CK požadovat na státu dohromady zhruba 1,5 milionu Kč. „Podle našich propočtů ale turisté přišli za 12 let účinnosti zákona o podnikání v cestovním ruchu, který není v souladu s evropskou legislativou, o mnohonásobek této částky,“ upřesňuje Kratochvil.

Prostřednictvím občanského sdružení Krachy cestovek se hlásí o své peníze klienti loni zkrachovalých cestovních kanceláří I.Parkam Holidays a Vivamonde, ale také velká skupina lidí, které připravil o peníze letošní krach CK BG Travel. Nikdo z nich se kvůli špatnému zákonu nedočkal plného odškodnění od pojišťovny. Na klienty BG Travel, kteří neodjeli na zaplacené zájezdy, dokonce nezbyla ani koruna. Všechny peníze z pojistky spolykala repatriace turistů uvízlých v zahraničí.   

(red)

Vytisknout