Máma se bude soudit se státem

12. listopadu 2012 16:13 / Aktualizováno 12. listopadu 2012 16:44

Média se opět věnují klientům zkrachovalé liberecké cestovky Marcela Pavelková BG Travel. V pátek to byly ParlamentniListy.cz, v sobotu pak hlavní zpravodajská relace televize Prima. A podle našich informací se redaktoři Primy hodlají tématu dále věnovat.

Zdroj: www.iprima.cz Tady ještě majitelka tvrdila, že krach nezavinil nedostatek peněz

Média informují o případu rodiny z Frýdku Místku, která kvůli zkrachovalé cestovce Marcela Pavelková BG Travel neodjela na dovolenou, na niž dlouho pracně šetřila. Pak navíc maminka Monika Lazíková zjistila, že kvůli zmetku, který Ministerstvo pro místní rozvoj vydává za funkční zákon, nedostanou zpátky žádné peníze ze zákonného pojištění.

Majitelka cestovní kanceláře Marcela Pavelková totiž své podnikání podpojistila. V podnikatelském plánu počítala s několika desítkami klientů. Ačkoli před sezónou bylo jisté, že klientů jsou stovky, Marcela Pavelková nereagovala na výzvu pojišťovny a neaktualizovala povinné údaje. Ve chvíli jejího krachu se ukázalo, že částka, na kterou se nechala pojistit, nestačí ani na repatriaci zhruba tří set klientů ze zahraničí. Repatriace sice proběhla, ale na turisty, kteří zaplatili zálohy či celé zájezdy a nikam neodjeli, už z pojistky nezbylo nic.

Monika Lazíková chtěla s manželem jet do Bulharska především kvůli malým dětem, sedmiletému Robinovi a dvouleté Kláře Alžbětě. Oba jsou často nemocní, pobyt u moře by jim velice prospěl. K výběru dovolené přistupovala maminka Lazíková zodpovědně. Spolu s kamarádkou, která zakoupila pro svou rodinu stejný zájezd, prozkoumaly informace na internetu a protože měly pochybnosti, zavolaly do cestovky. Ředitel BG Travelu je ujistil, že vše je v naprostém pořádku. Pak zaslal ještě uklidňující mail.

Přesně pět dní po tomto dopisu se Lazíkovi z televize dozvěděli, že cestovní kancelář zkrachovala. Byl to velký šok. Cestovní kancelář své klienty nejen sama nekontaktovala, ale nikdo nebral telefony, neodpovídal na maily. Majitelka se nechala v televizi slyšet, že krach nebyl způsobený tím, že by neměla peníze. Pokud je má, klientům je zřejmě vrátit nehodlá, ačkoli po pádu cestovky na začátku července i takové věty v médiích pronášela.  Další šok rodinu čekal, když se dozvěděla, že kvůli mizernému zákonu se nedočkají ani náhrady ze zákonného pojištění.

Nešťastná maminka Lazíková nyní upíná své naděje k žalobě na stát. Její názor je jasný. „Zaplatit by to měli konkrétní poslanci, kteří mají co do činění se zákonem o cestovním ruchu,“ uvedla pro ParlamentniListy.cz.  Patří mezi stovky poškozených klientů BG Travel, kteří se připojili k iniciativě Stop krachům cestovek a které v jejich při se státem bude zastupovat Advokátní kancelář Jana Kalvody. O vývoji událostí vás budeme brzy informovat.

(red)

Vytisknout