CK Harmony už sice má koncesi, ale na webu zájezdy neprodává

30. října 2012 08:10

Na začátku letošního srpna redakce portály Krachy cestovek.cz a Česká televize upozornily na to, že říčanský podnikatel Michal Koranda prodává vlastní zájezdy pod názvem CK Harmony, přestože nemá koncesi k provozování cestovní kanceláře, ale jen cestovní agentury.

Jak je zřejmé z www.ckharmony.cz, pan Koranda aktuálně na webu žádné zájezdy neprodává

Rozdíl mezi cestovní kanceláří a cestovní agenturou je přitom pro klienty v případě krachu zásadní. Zatímco CK musí být ze zákona pojištěna, agentura ani být nemůže, protože by měla jen prodávat zájezdy jiných cestovních kanceláří, tedy subjektů pojištěných proti úpadku. A klienti takové nepojištěné údajné cestovky by se za hranicemi mohli ocitnout ve velkých problémech a bez pomoci.

Na podivné podnikání pana Michala Korandy před několika měsíci upozornil jeden ze čtenářů portálu Krachy cestovek.cz (plné jméno má redakce k dispozici), který napsal: „Cestovní agentura Domiko prodávala do loňského roku zájezdy v rozporu se zákonem a bez pojištění. Letos se přejmenovala na CK Harmony a vesele si prodává dál stejné zájezdy a bez pojištění…“

Pracovníci CK Harmony dokonce tvrdili České televizi, že CK Harmony je cestovní kanceláří a je pojištěna proti úpadku. Nechtěli však uvést, u jaké pojišťovny. Na seznamu pojištěných cestovek však v srpnu žádná CK Harmony nebyla, uvedla ČT.

A není mezi nimi ani dnes, ale v seznamu pojištěných cestovek u České podnikatelské pojišťovny je nově pod IČ 47041226 uveden pan Michal Koranda. Ovšem bez možnosti zjistit, od kdy a na jakou částku.

Dále jsme zjistili, že M. Koranda má od 11. září 2012 platné živnostenské oprávnění k provozování cestovní kanceláře a že jeho odpovědným zástupcem u této živnosti je RNDr. Miroslav Hrdlička, majitel CK Toulky Evropou a člen prezidia Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).

Téže asociace, která se ústy své mluvčí Kateřiny Petříčkové v srpnu vyjádřila v médiích k podnikání M. Korandy takto: „Na jejich webových stránkách je jasně nabízena kompletace cestovních služeb. V tomto směru se domníváme, že může docházet k neoprávněnému podnikání.“

Mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Marek Ženkl pro ČT uvedl, že „CK Harmony nedisponuje koncesí k provozování cestovní kanceláře, a tudíž je uvedení cestovní kanceláře protizákonné“.

Nic z toho však nebránilo úřadům, aby panu Korandovi, který podle našeho čtenáře dvě sezóny prodával zájezdy bez patřičného oprávnění a pojištění a jehož zaměstnanci tvrdili médiím, že jde o pojištěnou CK, nyní vydali koncesi k provozování cestovní kanceláře. Jak je ale zřejmé z webu www.ckharmony.cz, pan Koranda jejím prostřednictvím aktuálně žádné zájezdy neprodává.

Náš komentář je veskrze stručný: Něco je špatně!

(der)

Vytisknout