Zájezd může dodatečně zdražit, ale…

24. října 2012 10:25

„Dneska je vývoj ceny i kursu tak složitý, že to je opravdu věštění z křišťálové koule. Na druhou stranu zákon chrání klienta před tím, aby mu cestovní kancelář svévolně zvýšila cenu. My můžeme zvýšit cenu pouze právě při zdražení dopravy a maximálně do 20 dnů před odjezdem,“ upozornil letos na začátku roku Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří ČR.

Jak už se ale tomuto mluvčímu ACK ČR stává, ani v tomto případě - při odpovědi redaktorkám České televize - nepodal přesnou a úplnou odpověď. Mezi jeho slavné dezinformační úlety patří např. záměna letištních a přistávacích poplatků na řeckých letištích či zasvěcený odhad, kolik procent řeckých restauratérů nebude letos akceptovat platbu eurem, vycházející z toho, že jeden bar na Korfu patřící Britům preferoval, když zákazníci - v drtivé většině Britové - platili librami…

Pravdou je, že cestovní kancelář smí zvýšit cenu zájezdu takzvaným jednostranným úkonem. Musí to ale být dohodnuto už v cestovní smlouvě a je nutné přesně stanovit způsob výpočtu. Cena zájezdu uvedená v cestovní smlouvě nesmí být jednostranně zvýšena během 20 dnů před zahájením zájezdu.

Zdražit navíc lze pouze v případě, že dojde ke zvýšení ceny za dopravu včetně cen pohonných hmot, plateb spojených s dopravou, například letištních a přístavních poplatků, které jsou zahrnuty v ceně zájezdu, nebo směnného kursu české koruny použitého pro stanovení ceny zájezdu v průměru o více než 10 %. Cena zájezdu se tedy může dodatečně zvýšit i při oslabení tuzemské měny, což mluvčí Papež neuvedl.

Některé cestovky letos nečekaně zdražily už na začátku února kvůli vysokým cenám ropy a slabé koruně. Jako jedna z prvních oznámila 15procentní zdražení cestovní kancelář Fisher. „Rostoucí ceny ropy na světových trzích nás donutily k tomu, abychom od prvního března výrazně zdražili naše zájezdy na letní sezonu, zdraží se v průměru o 15 procent," uvedl mluvčí CK Dan Plovajko.

(red)

Vytisknout