CK Redgreentours podle insolvenčního správce vytuneloval sám majitel

12. října 2012 00:47

V souvislosti s krachem CK Redgreentours podnikatele Jaroslava Hlinomaze si Krachy cestovek koncem července položily otázku: byla Hlinomazova „záložní firma“, Redgreentour agency, už nějakým způsobem zaangažována do finančních operací před vyhlášením krachu cestovní kanceláře, nebo ji má podnikatel v rezervě, například pro budoucí podnikání v cestovním ruchu prostřednictvím cestovní agentury?

Tohle tričko s logem CK Redgreentours už asi pan Hlinomaz nenosí… Foto: Facebook.com

Na otázku odpověděl tento týden insolvenční správce CK Redgreentours Richard Jasinský. Ve své zprávě pro Městský soud v Praze datované 8. 10. 2012, která byla zveřejněna v Insolvenčním rejstříku, si servítky nebral.

„Osobně jsem navštívil sídlo dlužníka, kde mi bylo řečeno, že veškerý movitý majetek dlužníka byl odvezen panem Hlinomazem ke dni 9. 7. 2012 a v současnosti se v sídle dlužníka nenachází již ničeho ve vlastnictví dlužníka,“ referuje Jasinský.

CK Redgreentours vyhlásila úpadek 4. června, zůstalo po ní 1100 poškozených klientů a dluhy ve výši 23 milionů korun: to je alespoň celková částka, kterou přihlásili věřitelé v insolvenčním řízení. Soud ale rozhodl o úpadku až 18. července. Do té doby stačil zřejmě Hlinomaz „uklidit“ nejen zmíněný movitý majetek. A podle insolvenčního správce s úklidem začal dávno před letní turistickou sezónou.

Redgreentour agency vznikla už v dubnu a správce zjistil dotazem na Finančním úřadu pro Prahu 2 -  citujeme ze zprávy uveřejněné v Insolvenčním rejstříku - že „účetnictví CK Redgreentours je neúplné, neboť je zřejmé, že část finančních toků šla skrz účelově založenou Redgreentour agency. Tato účelově založená společnost se záměrně podobným jménem sloužila panu Hlinomazovi k vyvádění majetku.“ 

Insolvenčí správce v tomto dokumentu zároveň konstatuje, že mu Jaroslav Hlinomaz neposkytl během dosavadního řízení žádnou součinnost, přestože je to jeho zákonnou povinností. Ignoroval i žádosti pojišťovny Union, která jeho spolupráci nutně potřebovala, aby se mohla co nejlépe postarat o klienty, které nechal Hlinomaz ve štychu.

Není to u něj žádná novinka. Když soud v roce 2010 projednával insolvenci jiné Hlinomazovy firmy JL Consult, likvidátor konstatoval, že mu nebyly předány obchodní ani účetní doklady dlužníka.

Policie, která by se na základě všech těchto skutečností mohla a měla začít podnikáním pana Hlinomaze zabývat, má naštěstí dostatek prostředků, jak si součinnost zajistit.

(red)

Vytisknout