Po krachu cestovky World Travel se čtenáři mezi sebou na webu informují

1. října 2012 08:32

Čtenáři a návštěvníci diskusí na webových serverech o cestování odvádějí práci za tuzemské novináře a upozorňují se alespoň mezi sebou navzájem, že plzeňská cestovka World Travel, která se na konci září dostala do finančních potíží, nebyla jedinou cestovní kanceláří nebo agenturou ze stáje podnikatele Ing. Miloše Siváka.

Tváří letošního letního katalogu CK World Travel se stal plzeňský rodák Jiří Langmajer

Miloš Sivák již zkušenost s krachy cestovek má. Kromě té nejčerstvější loňský úpadek CK Vivamonde, který nepostihl jen klienty zmíněné CK, ale i zákazníky dalších tří cestovek – včetně CK World Travel.

Nešlo jen o to, že tito klienti si nedobrovolně prodloužili pobyt v Turecku, ale i o to, že další nocování a hlavně dopravu domů jim musely ze svého zaplatit ony tři cestovky, které se rovněž nedobrovolně „svezly“ s krachem Vivamonde. „Ještě nemáme přesně spočítané, kolik nás to bude stát. Bude to ale v řádech statisíců,“ uvedl vloni koncem srpna Sivák pro Deník.cz.

Nesporným faktem je, že výše uvedená situace představuje další vážnou mezeru v zákoně o podnikání v cestovním ruchu – s něčím takovým totiž vůbec nepočítá.

Stejně tak však tentýž zákon nepočítá s tím, že někteří podnikatelé v cestovním ruchu mají svůj byznys rozložen do širšího portfolia, třeba jako pan Sivák. Počítejte s námi, chronologicky:

1. DAEN and TUKAN, spol. s.r.o. – byl jednatelem firmy (do roku 1994) a spolumajitelem (do roku 1993) společně se současným členem představenstva ACK ČR Milanem Kittnerem. O sedm let později byla firma vymazána z obchodního rejstříku, konkurz na ni byl zamítnut pro nedostatek majetku.

2. HOLIDAY TRAVEL, spol. s r.o. – jednatelem je od vzniku firmy v roce 1994, dnes je jejím jediným majitelem. Do roku 2002 měla firma koncesi na provozování cestovní kanceláře, dosud má rovněž koncesi k provozování cestovní agentury. Z informací, které o sobě firma v minulosti poskytla, vyplynulo, že se „zabývá provizním prodejem cestovních kanceláří, zejména CK World Travel, a.s. Plzeň“. Web firmy však nefunguje. Firma nemá žádného zaměstnance, jen je vlastníkem jiné firmy, v níž je Sivák jednatelelem - Holiday Cosmetic s.r.o.

3. World Travel a.s. - předseda představenstva a předpokládaný většinový vlastník, provoz cestovní kanceláře od října 1997. Na internetových stránkách firmy visí prohlášení o úpadku.

4. JIHOSPOL TOURS, s.r.o. – od prosince 2009 nadpoloviční vlastník firmy sídlící na pražských Vinohradech, která má povolení k provozování cestovní kanceláře od konce roku 1998. V roce 2010 firma s tržbami ve výši téměř 25 milionů korun účetně skončila ve ztrátě ve výši 460 tisíc Kč. Web firmy funguje.

5. Cestovatel.cz s.r.o. – vlastník firmy napůl s Kateřinou Sivákovou Jeřábkovou. Firma existuje od poloviny roku 2011 a má kromě jiného také živnostenské oprávnění k provozování cestovní agentury a průvodcovské činnosti v oblasti cestovního ruchu.

(erd)

Vytisknout