Němci se po krachu cestovky vždy dočkají všech svých peněz

24. září 2012 09:38

Situace, že klienti zkrachovalých cestovních kanceláří přicházejí o část svých peněz bez ohledu na skutečnost, že cestovka si sjednala pojištění, v sousedním Německu nastat nemůže. Přesto zájem Čechů o dovolenou s německými cestovními kancelářemi letos v létě klesl.

Ilustrační foto: Krachy cestovek.cz

Ceny zájezdů z Německa se totiž v sezoně nesnížily tolik jako v předchozích letech, zjistila minulý týden ČTK. Ročně vyjede podle odhadů se zahraničními cestovními kancelářemi 65 až 75 tisíc Čechů.

Rozdíl v cenách některých destinací v letošní letní sezoně mezi německými a tuzemskými cestovkami byl letos často minimální. U exotických zájezdů však může úspora dosáhnout  30 až 40 procent. Německé cestovní kanceláře tak  nadále zůstávají významnými hráči v prodeji exotických dovolených v zimě.

Všechny německé cestovní kanceláře mají sjednáno pojištění proti úpadku. Tuto povinnost jim stanoví  paragraf 651k (povinnost náhrady v případě platební neschopnosti nebo konkurzu) německého občanského zákoníku.

Výše pojištění nebo bankovní záruky musí dosahovat přinejmenším 110 miliónů eur. Toto opatření vychází ze směrnice Evropské unie č. 90/314 EHS, která do českého právního řádu doposud nebyla správně implementována.

(der)

Vytisknout