Bývalý jednatel I. Parkam Holidays Roman Šimek prohrál soud s novináři

14. září 2012 06:24

Roman Šimek, muž označovaný za viníka bankrotu I. Parkam Holidays, se svou žalobou na deník Právo a server Novinky.cz neuspěl. Soud rozhodl, že média měla pravdu.

Ilustrační foto: článek na Novinkách

Hned první článek, který zveřejnil deník Právo a internetový server Novinky.cz letos v březnu o Romanu Šimkovi, podnítil tohoto bývalého jednatele zkrachovalé I. Parkam Holidays a současného majitele firmy RS Tour k podání žaloby.

Prosté konstatování faktu, že Šimek byl loni v insolvenčním návrhu na I. Parkam Holidays označen za viníka krachu, zveřejněné ovšem v tisku černé na bílém, ho vedlo k tomu, že na noviny podal ke konci dubna žalobu, kterou se domáhal „uložení povinnosti uveřejnit odpověď v periodickém tisku.“

Článek si můžete přečíst zde.

Impulsem k tomuto článku byla některá zjištění iniciativy Stop krachům cestovek, stejně jako k dalším textům, které se podnikání pana Šimka věnovaly v Právu, na Novinkách.cz a na webu Krachy cestovek.cz.

Ve stručnosti šlo o to, že Roman Šimek jako jednatel Parkamu věděl o potížích, s nimiž se hospodaření cestovky potýká, věděl také o skutečnosti, že CK je podpojištěná, ale neinformoval příslušné orgány. To mu také důrazně připomněl soud, který zamítl jeho požadavky.

Otázkou samozřejmě zůstává, jak by Ministerstvo pro místní rozvoj naložilo s Šimkovými informacemi, pokud by se rozhodl o ně podělit. Svou neschopnost jakékoli účinné akce úřad opakovaně prokázal v letošním roce. 

Klienti I. Parkam Holidays každopádně po krachu CK dostali jen 58 procent ze zaplacených zájezdů a záloh.

Další článek deníku Právo publikovaný i na serveru Novinky.cz si můžete přečíst zde.

Šimek byl v listopadu 2010 z pozice jednatele odvolán, ke krachu I. Parkam Holidays došlo v létě 2011. Další bývalý jednatel zmíněné společnosti Jaroslav Jánský napsal deníku Právo, že Šimek byl odvolán pro špatné hospodaření, jež společně s jeho dalšími finančními kroky vedlo ke krachu Parkamu.

Odvolaný Šimek po svém nuceném odchodu založil společnost RS Tour, která prodává zájezdy do Bulharska a nově také do Řecka. Získal, byť se zpožděním, koncesi a pojištění podle zákona. Podnikání v cestovním ruchu mu nelze zakázat, neboť v době krachu již v I. Parkam Holidays nepůsobil a ministerstvo, dle vyjádření tiskové mluvčí, musí ctít presumpci neviny.

Se svou žalobou na novináře Šimek neuspěl. Podle informací, které se nám podařilo získat, soud jeho žalobu zamítl s odůvodněním, že Šimek pracoval v managementu cestovní kanceláře dvanáct let, dobře znal stav hospodaření společnosti a jeho vývoj. Sám se podílel na utváření situace, která vedla ke krachu.

Z toho vyplývá, že svou odpovědnost před zákonem nemůže odmítnout. Kdybychom si ale chtěli zavěštit z kávové sedliny, nejspíš bychom museli konstatovat, že ani tato situace nepovede ministerstvo k tomu, aby Šimkovi působení v cestovním ruchu zarazilo.

Avšak pro portál Krachy cestovek.cz je výrok soudu potvrzením, že jdeme správným směrem a že novináři, kteří pracují s našimi zprávami, jim mohou důvěřovat. Stejně jako čtenáři a klienti zkrachovalých cestovních kanceláří, hledající u nás ověřené informace a podporu.

(red)

Vytisknout