Problém tuzemských databází: Jeden člověk, dvě identity

10. září 2012 08:34 / Aktualizováno 10. září 2012 08:44

Jak redakce portálu Krachy cestovek zjistila, někteří lidé, kteří u nás podnikají v cestovním ruchu, vedou úřady ve svých databázích pod dvěma identitami. Důkazy pro to jsme získali na základě upozornění našich čtenářů. A také upozornění na několik dalších fíglů.

Výpis z obchodního rejstříku. Jednatelem firmy je Tunc Südogan, společníkem Tunč Sudogan

Častým fíglem je prý používání několika identit před úřady. To umožňuje transkripce cizojazyčného jména do češtiny. Jeden ze čtenářů redakci portálu Krachy cestovek.cz upozornil, že se u zahraničních vlastníků a jednatelů českých cestovek stává, že jeden člověk figuruje ve státem spravovaných databázích pod několika různými identitami.

Dali jsme mu zapravdu, zjistili jsme, že např. Derya Evren (naposledy loňský krach Vivamonde) figuruje v živnostenském rejstříku pod dvěma záznamy – jednou jako Derya Evren a podruhé jako Derya EVREN. „Oba“ tito pánové pochopitelně nemají stejnou adresu trvalého pobytu.

Druhý muž z Turecka, jenž má podle obchodního rejstříku také nejméně dvě identity, je Tunc Südogan alias Tunč Sudogan. V někdejší cestovce GTI např. figuroval pod jedním jménem jako jednatel a pod druhým jménem jako společník firmy. Firma stále existuje, ale Südoganův obchodní podíl v ní zabavil před pár lety exekutor.

Podobné je u žen, které se provdaly nebo si změnily příjmení. Velice často není šance zjistit, že dvě dotyčné ženy jsou vlastně jednou a toutéž osobou. Jeden příklad za všechny. Paní Jana Bürger dnes vystupuje jako cestovatelka a propagátorka ostrova Rapa Nui. Přitom však jde o Dr. Janu Smrčkovou, bývalou majitelku a jednatelku cestovní kanceláře ORIANA Tours.

(erd)

Vytisknout