Proč nejsou známy tváře těch, jimž zkrachovaly cestovky?

5. září 2012 09:02

„Všimněte si, že někteří turečtí podnikatelé, kteří u nás prodávají zájezdy, mají jen jméno, ale nemají obličej,“ upozornil portál Krachy cestovek.cz jeden z našich čtenářů. Na internetu prý například není jediná fotka Turguta Akyola, jemuž v roce 1997 zkrachovala cestovní kancelář Prog. A podle čtenáře se o panu Akyolovi také ani nepsalo.

Účastnice fotosoutěže Kráska léta 2011 na portálu televize Nova

„Kdo dnes ví, že to byla firma pana Akyola, která nechala v zahraničí na holičkách na tisíc českých turistů? Jejich návrat do vlasti před patnácti lety musela organizovat vláda a ještě si to od těchto lidí nechala zaplatit,“ vzpomíná náš čtenář.

Dali jsme čtenáři za pravdu - ani my jsme nenašli žádnou fotografii Turguta Akyola. Zmínky o něm jsou jen v cestovatelských diskusích na specializovaných serverech, kde si lidé vyměňují své zkušenosti s cestovkami.

Podobně je tomu u dalšího Turka – také Tunc Südogan, který má za sebou hned několik zkrachovalých cestovek „nemá tvář“. Když před pěti lety padla firma FBSK 1907, která provozovala cestovky Detur a I´m Travelling, jednatel a spolumajitel společnosti Südogan odmítl komunikovat s médii.

Místo něj se v médiích objevil tehdejší delegát cestovky Jaroslav Hlinomaz. Tentýž Hlinomaz, který letos v létě položil svou CK Redgreentours. Když v loni v létě padla cestovka Vivamonde, kterou mimochodem založil Akyol, ale prodal ji svým tureckým kolegům působícím v tuzemsku, stal se mediální tváří jejího úpadku její tehdejší marketingový ředitel Petr Srbek.

Ani tvář dalšího tureckého podnikatele a bývalého ředitele Detur a I´m Travelling Devrima Aknara není veřejnosti známá. Aknar se před pár lety pokusil postavit na nohy padlou cestovku Detur, ale ta skončila ještě dřív, než firma vyvezla turisty na dovolenou.

Aknarova manželka také podniká v cestovním ruchu, ale své fotky nikde nevystavuje. To manželka dalšího tureckého podnikatele u nás s bohatou minulostí krachů cestovek Andrea Evren měla dokonce před časem pověšené na svém Facebooku i hodně odvážné fotografie a vloni se dokonce účastnila fotosoutěže Kráska léta 2011 na portálu televize Nova.

(red)

Vytisknout