Mluvčí MMR: Cestovky se záměrně podpojišťují, aby nemusely platit víc peněz

28. srpna 2012 08:54

Dnes jsme pro naše čtenáře připravili malý test. Zkuste uhodnout, kde a kdy byl publikován text, ze kterého přinášíme krátký úryvek. Vítěz testu by měl od Ministerstva pro místní rozvoj získat omluvu za újmu způsobenou dlouholetou nečinností úřadu, jehož zaměstnanci placení z našich daní nehnuli ani prstem pro změnu špatného zákona a zajištění stoprocentní ochrany spotřebitelů.

Díry v zákoně přiznávalo MMR už v roce 2004

Omluva MMR by ostatně měla směřovat ke všem poškozeným klientům zkrachovalých cestovních kanceláří, a to ještě dříve, než finanční odškodnění, které jim bude muset stát vyplatit.

„Ani v případě, že je cestovní kancelář pojištěna, nemá člověk ještě zcela vyhráno,“ píše se v článku, který informuje o neschopnosti ministerstva vyčíslit, kolik cestovních kanceláří podniká bez řádného pojištění proti úpadku.

V článku se dále říká: „MMR si totiž stále neví rady s některými cestovkami, které se záměrně podpojišťují, aby nemusely platit vysokou pojistku proti úpadku. ‚V současné době nám legislativa neumožňuje podnikat žádné kroky,‘“ prohlašuje v textu mluvčí ministerstva. „Obrat by podle něj měla umožnit až novela zákona o cestovním ruchu, který MMR připravilo,“ konstatuje autor článku, známý ekonomický novinář Jakub Svoboda.

Pravidelní čtenáři denního tisku už vědí, že úryvek pochází z deníku Právo, případně ze zpravodajského serveru Novinky.cz, který jeho zpravodajství využívá. Pro snazší odpověď na otázku, kdy článek vyšel, ještě jedna indicie. Citovaným mluvčím MMR byl Petr Dimun. A pro ty, kdo ještě přesně nevědí, dovětek k dalšímu osudu ministerstvem připravené novely: „Zabývat se jí však bude až nová vláda Stanislava Grosse.“

Článek skutečně vyšel už před osmi (!) roky, 2. srpna 2004. Už tehdy na Ministerstvu pro místní rozvoj dobře věděli, že zákon 159/1999 je špatný a že v případě krachu CK poškození klienti nejsou stoprocentně chráněni.

Na dvě otázky z úvodu jsme už tedy společně odpovědi našli. Zkusme si položit ještě třetí: Co za těch osm let ministerstvo udělalo? Pro odpověď doporučují Krachy cestovek.cz sáhnout k jednomu aktuálnějšímu textu. Je jím „Komentář MMR k zákonu o podnikání v cestovním ruchu“ zveřejněný na ministerském webu 27. července 2012.

V tomto komentáři se mimo jiné píše:  „Zákon č. 159/1999 Sb., o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu je i s ohledem na svou dvanáctiletou historii dostatečný a je plně v souladu s Evropskou směrnicí.“

Také si myslíte, že si z nás všech dělá ministerstvo legraci, nebo je to jen náš dojem?

(red)

 

Vytisknout