Advokát Kalvoda k trestnímu oznámení klientů CK BG Travel na pojišťovnu Generali: Odpovědnost je na straně státu!

15. srpna 2012 12:55

Známý pražský advokát Jan Kalvoda se vyjádřil exkluzivně pro portál Krachy cestovek.cz k nedávnému trestnímu oznámení, které podali na pojišťovnu Generali nespokojení klienti liberecké cestovní kanceláře Marcely Pavelkové BG Travel.

Prodejna CK BG Travel v Liberci Foto: Krachy cestovek.cz

Pojišťovna Generali jim totiž nevyplatila ani korunu za neuskutečněné zájezdy, které zaplatili CK paní Pavelkové, s odůvodněním, že už sama repatriace tří set klientů této CK ze zahraničí mnohonásobně překročila pojistný limit, který si BG Travel u pojišťovny sjednal v rámci povinného pojištění proti úpadku.

Na zákazníky BG Travel, kteří si koupili zájezdy, ale nikam neodcestovali, tak už nezbyla doslova ani koruna. K něčemu takovému došlo poprvé za dobu platnosti zákona o některých podmínkách podnikání v cestovním ruchu. V souvislosti s touto situací a s podaným trestním oznámením požádal portál Krachy cestovek.cz advokátní kancelář Jana Kalvody o vyjádření.

„Není nám znám obsah oznámení, tedy ani to, co oznamovatelé kladou pojišťovně za vinu a v čem konkrétně klienti CK BG Travel spatřují trestné jednání. Patrně se ale nezmýlíme, že podstatou jejich obvinění je fakt, že jim zmíněná pojišťovna odmítá uhradit veškerou škodu, kterou utrpěli v důsledku úpadku CK, ale jen do rámce (sjednaného) limitu pojistného plnění. Je-li tomu tak, pak nepochybně o delikt, ani trestný, nejde,“ napsal nám Jan Kalvoda.

„Předpokládám, že pojistná smlouva musela korespondovat s účinným zněním příslušných právních předpisů, zejména zák. č. 159/199 Sb. A tam je třeba hledat problém,“ vyjádřil se pro portál Krachy cestovek.cz J. Kalvoda a vysvětlil, jak jsou nároky klientů CK formulovány v příslušné evropské směrnici.

Podle advokáta ČR přijala závazek implementovat tento režim do českého právního řádu. „Pokud tak neučinila důsledně (domníváme se, že nikoli) vzniká jí odpovědnost, a to i právní,“ napsal nám. Kalvoda soudí, že v tomto případě jde o odpovědnost za škodu vzniklou nesplněním zmíněného závazku.

„Je třeba jasně rozlišit, že evropská směrnice ukládá povinnosti státu – uvést svou legislativu do souladu s evropskou – nikoli pojišťovně. O to pozoruhodnější je aktuální a radikální pozice české vlády resp. příslušného ministerstva, jež obviňuje pojišťovny en bloc. Z toho patrně plyne i zmíněné trestní oznámení,“ uzavřel své vyjádření pro Krachy cestovek.cz Jan Kalvoda.

(rkc)

Vytisknout