Jak je důležité míti CK s názvem FILIP

31. července 2012 10:54

Okolnosti krachu agentury FILIP TRAVEL a CK FILIP, které na sebe na konci června podaly insolvenční návrh, už prověřuje policie. Podle dosud publikovaných zpráv v médiích policie zatím eviduje škodu kolem 150 000 korun a další podvedené klienty hledá. Portál Krachy cestovek.cz ale zjistil, že škody způsobené jiným subjektům přesáhly osm milionů korun!

Foto: koláž Krachy cestovek.cz

Vyplývá to z insolvenčních návrhů, které na sebe podaly CK FILIP a cestovní agentura FILIP TRAVEL a které insolvenční soud z formálních důvodů nedávno zamítl. Způsobená škoda v případě CK FILIP přesáhla pět milionů korun, u FILIP TRAVEL jde o necelé tři miliony korun.

Podle vyjádření Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) prodala letos CK vlastní zájezdy jen asi dvacítce lidí, většinou šlo o lázeňské pobyty. Agentura FILIP TRAVEL prodala podle AČCKA zájezdy jiných cestovních kanceláří pro několik desítek českých klientů. Což je ovšem problém, protože peníze za zájezdy pořádajícím kancelářím neposlala.

Problém je ale podle zjištění portálu Krachy cestovek.cz mnohem horší. Podle zamítnutých insolvenčních návrhů obě personálně propojené firmy - v osobách jednatelky a majitelky Marie Panáčkové a prokuristy Ing. Jana Valoška - dluží peníze zhruba 40 cestovním kancelářím. Pro řadu z nich by mohl být tento dluh likvidační.

Stát mohl této situaci zabránit, pokud by ovšem kontroloval, kdo podniká v cestovním ruchu. Portál Krachy cestovek.cz zjistil, že v minulosti oba protagonisté úpadku CK a agentury s jménem FILIP v názvu figurovali v dalších firmách, které měly koncesi k provozování cestovní kanceláře a které kvůli exekuci skončily v insolvenci a které byly vymazány z obchodního rejstříku.

Jde o společnost CDK MAGDALENA, která byla založena jako CDK FILIP, a o společnost s názvem AGENTURA POSEDLOST, jejímiž předchozími názvy byly 1. AGENTURA FILIP a AGENTURA FILIP. Za oběma firmami zůstaly dluhy přesahující čtvrt milionu korun.

Vyplývá to z přiložené tabulky založené na údajích Obchodního rejstříku. Společným jmenovatelem všech těchto firem je, že nedodržovaly zákonnou povinnost zveřejňovat své hospodářské výsledky.

Pokud to z otevřených informačních zdrojů zjistila redakce našeho portálu, lze předpokládat, že i Policie ČR se dopátrá personálního propojení Ing. Valoška s podnikatelem Vítem Zaorálkem, který podle zpráv v médiích připravil jiné podnikatele o stovky milionů korun.  

(rep)

 

Vytisknout