Odstoupit od smlouvy lze i bez sankce

30. července 2012 08:46

Změní-li cestovní kancelář jednostranně předmět cestovní smlouvy, může zákazník od cestovní smlouvy odstoupit, aniž je povinen zaplatit odstupné. Podstatné přitom je, že není rozhodující, že jednostranná změna smlouvy byla provedena v souladu se všeobecnými obchodními podmínkami, které jsou součástí smlouvy. Vyplývá to z judikatury, tedy rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové.

Ilustrační foto: cestomila.cz

Rozhodoval na základě případu, kdy si klientka koupila u cestovky zájezd Zemí starých Maorů, ale pak jela s někým jiným. Katalog zájezdů vydaný CK s popisem podmínek zájezdů a služeb a všeobecné podmínky byly prohlášeny za nedílnou součást cestovní smlouvy a byly zákazníkovi předány.

Klientka vypověděla cestovní smlouvu proto, že se dověděla, že jede s jinou CK, která má jiné smluvní podmínky. A v řízení nebylo prokázáno, že v době uzavření smlouvy žalovaný podnikatel vystupoval nebo měl vystupovat jen jako provizní prodejce.

Žalovaný podnikatel v cestovním ruchu tedy byl podle cestovní smlouvy povinen zajistit pro žalobkyni přesně takový zájezd, který odpovídal jeho vymezení ve smlouvě (v katalogu), uvedl krajský soud.

(reg)

Vytisknout