K naší iniciativě se přihlásilo víc než 100 poškozených klientů CK

27. července 2012 09:30

Na výzvu iniciativy Stop krachům cestovek! se přihlásilo více než sto poškozených klientů zkrachovalých cestovních kanceláří, kteří se chtějí domáhat svých peněz na státu.

Ilustrační foto

První desítky kontaktů nám zaslali čtenáři stránek Krachycestovek.cz z řad klientů CK Vivamonde a I.Parkam Holidays, které ukončily činnost v loňském roce. V posledních dnech se přidalo více než padesát turistů, které připravila o peníze teprve nedávno zkrachovalá BG Travel.

Další oběti praktik českých cestovek se k naší iniciativě stále hlásí, výsledný počet tedy bude nepochybně ještě daleko vyšší. Český stát, potažmo Ministerstvo pro místní rozvoj, tedy čeká platba v řádu mnoha milionů korun.

Ministerstvo si to nepochybně uvědomuje a zřejmě i proto se dlouhodobě pokouší naše společné úsilí bagatelizovat. Vydatně je v tom podporují obě české asociace českých cestovních kanceláří.

Ministerstvo odmítá naši snahu přispět k tomu, aby se změnil zastaralý a děravý zákon upravující podnikání v cestovním ruchu, který umožnil, aby vás cestovky připravily o vaše úspory. Když jsme upozornili média na liknavost, s jakou jeho úředníci přistupují k přípravě novely tohoto zákona, nereagovalo zveřejněním konkrétních návrhů na zlepšení, ale prohlášením pod titulkem Novela zákona není lidová tvorba.

Od jedné z asociací CK jsme na zdvořilou žádost o informace potřebné pro tvorbu těchto stránek v minulosti obdrželi jen odmítavý email, v němž nás obviňuje z bulvárnosti. Druhá nereagovala vůbec.

Ministerstvo spolu s asociacemi navíc spustilo tento týden mediální bouřku, která má zřejmě zastřít, kdo za vaši současnou situaci může. Televizní vystoupení svalující vinu z jednoho na druhého ale nemůže popřít základní fakta:

Své peníze jste svěřili cestovní kanceláři, která je použila jiným způsobem, než na jakém jste se s ní dohodli. Zaplatila z nich všechno možné, jen ne váš zájezd. Kdyby tomu tak nebylo, proč by vám je její majitelé jinak prostě nevrátili a riskovali by trestní stíhání?

A tohle všechno umožnil zákon, který je snad ještě odfláknutější, než další „právní normy“, které u nás platí.

(red)

Vytisknout