Majitelka BG Travel čelí trestnímu oznámení, její klienti mohou chtít peníze po státu

25. července 2012 12:21

Pro majitelku cestovní kanceláře BG Travel Marcelu Pavelkovou nebyl začátek tohoto týdne příliš šťastný. Nejdřív ji poškození klienti patřičně „natřeli“ v naší redakční poště a ve všech diskusních fórech, co jich český internet zná, pak na ni podali trestní oznámení.

Paní Alena Brožová ve vysílání Prima Family Zdroj: www.iprima.cz

„V pondělí jsem podala trestní oznámení na liberecké státní zastupitelství,“ potvrdila včera TV Prima paní Alena Brožová, která tento úmysl avizovala už koncem minulého týdne redakci portálu krachycestovek.cz.

Pavelková pro tuto televizi bezprostředně po vyhlášení krachu uvedla, že peníze má a klientům je ráda vrátí. Jen je prý musí uvolnit její bulharští partneři. Doufejme, že policie bude v tomto „uvolňování“ účinně nápomocna.

Poškození klienti BG Travel totiž zároveň dostali včera vpodvečer jednu „jobovku:“ Pojišťovna jim nezaplatí nic.

Vyšlo najevo, že Marcela Pavelková při jednání o pojistce předložila „podnikatelský záměr“ počítající pro letošek jen s několika desítkami prodaných zájezdů, čemuž odpovídal i sjednaný pojistný limit – 120 000 korun. Prodala však minimálně stovky dovolených, takže pojistka praskla už na pouhou repatriaci turistů uvízlých v Bulharsku. Ani těch nebyly desítky, ale bezmála tři stovky.

Pojišťovna na svých internetových stránkách radí, jak se mohou napálení cestovatelé přihlásit k insolvenčnímu řízení. I my vřele doporučujeme to udělat, je to další osvědčený způsob, jak se nenechat definitivně připravit o peníze.

Pro všechny, kteří měli strávit prázdniny s BG Travel a místo toho teď jen doma skřípou zuby, má ale občanská iniciativa Stop krachům cestovek! jednu dobrou zprávu. Na dnešním jednání s právníky z advokátní kanceláře Jana Kalvody, která bude zastupovat klienty některých dříve zkrachovalých cestovek v jejich sporu s českým státem, jsme získali ujištění, že touto cestou se můžete domoci svých práv a také peněz i vy!

Je to totiž právě stát, kdo měl zajistit vaši stoprocentní ochranu jako spotřebitelů v oblasti cestovního ruchu. V minulosti došlo k podobné situaci v Rakousku, kde klienti jedné ze zkrachovalých cestovek finanční odškodnění od státu skutečně získali.

Jan Kalvoda je přesvědčen, že klienti českých cestovek mají proti českému státu stejné šance, jako Rakušané proti Rakousku. Svůj právní názor staví na rozhodnutí Evropského soudního dvora, jež je závazné pro všechny státy EU.

(red)

Vytisknout