Vivamonde: Lidé v pozadí krachu CK, která vloni nechala na holičkách stovky svých klientů

29. května 2012 06:23

V případu loňského úpadku cestovní kanceláře Vivamonde směřují stopy k tureckým podnikatelům, kteří mají bohaté zkušenosti s krachy cestovních kanceláří v Čechách. Kombinace nevyhovující tuzemské legislativy a nedostatečné kontroly úřadů je pro ně zřejmě nevyčerpatelným zlatým dolem. Jakmile položí jednu cestovní kancelář, založí novou firmu a dál podnikají v oboru.

CK Vivamonde je podle webu www.ackcr.cz stále členem Asociace cestovních kanceláří ČR

Je to i případ cestovní kanceláře Vivamonde, s níž bylo letos koncem ledna zahájeno již druhé insolvenční řízení. Vivamonde založil v roce 1996 turecký podnikatel žijící v Čechách Dr. Mehmet Turgut Akyol, jehož jméno je nesmazatelně spojeno s krachem cestovní kanceláře PROG v roce 1997, která nechala v zahraničí na holičkách na dva tisíce svých klientů.

Začátkem roku 2009 prodal Akyol svou firmu jiným dvěma tureckým občanům, majoritním vlastníkem a novým jednatelem se stal Tolga Kamil Gügüs. Ten je švagrem Deryi Evrena, jehož lze bez nadsázky i bez urážky označit za jednu z negativních ikon tuzemského cestovního ruchu. O jeho zkušenostech s krachy cestovek se chystáme s čtenáři těchto stránek podělit.

Název Vivamonde byl ve skutečnosti oblíbený trik tureckých podnikatelů působících v tuzemském cestovním ruchu. Nestalo se poprvé, a zřejmě ani naposledy, že prezentovali prodávané zájezdy pod líbivou obchodní značkou - např. Detur, I´m Travelling, ale samotná obchodní společnost se vždy jmenovala jinak.

Vivamonde se stala cestovkou až na loňského Apríla, kdy firma změnila svůj název a současně rozšířila své živnosti o koncesi na provozování cestovní kanceláře. Zjistit, jak noví majitelé splnili podmínky udělení koncesované živnosti, je z veřejných zdrojů nemožné. Firma splnila zákonnou povinnost zveřejnit své hospodářské výsledky v obchodním rejstříku naposledy za rok 2008.

Problém je v tom, že už v říjnu 2010 poskytli pánové Derya Evren, jako generální ředitel cestovní kanceláře Vivamonde, a Petr Srbek jako její obchodní a marketingový ředitel, rozhovory pro web Šťastnéženy.cz. Evren v rozhovoru mj. tvrdil, že jeho CK Vivamonde je pojištěna a že si své partnery vybírají tak, aby nikdy nebyli nuceni čelit takové situaci – míněno krachu.

Z výše popsaného je zřejmé, že v té době žádná řádně zaregistrovaná cestovní kancelář Vivamonde neexistovala. To by znamenalo, že jejich takzvaná „cestovka“ podnikala bez příslušného koncesovaného živnostenského oprávnění, a tudíž v rozporu se zákonem.

Vedle společnosti s ručením omezeným s názvem Vivamonde byla 23. 2. 2011 založena také akciová společnost Vivamonde, v níž je již zmíněný Gügüs místopředsedou představenstva. Firma nemá oprávnění k podnikání v cestovním ruchu a do obchodního rejstříku byla zapsána až 6. června 2011.

Personální propletenec obou firem stojí za zmínku: obchodní a marketingový ředitel „eseróčka“ Petr Srbek byl současně členem představenstva, jeho předsedou pak Serkan Günaydin, menšinový vlastník cestovky Vivamonde Murat Yildiz je předsedou dozorčí rady akciovky. A konečně v dozorčí radě sedí ještě Naděžda Konečná, o níž se v diskusích na webu píše, že to je účetní pana Akyola už z dob CK PROG, a Jiří Švácha, který podniká v oboru účetnictví.

A to „nejlepší“ nakonec: CK Vivamonde je stále členem Asociace cestovních kanceláří ČR! Vyplývá to z webových stránek asociace, kde jsou uvedeny i již dávno nefunkční kontakty (telefon a web) a adresa v již zbourané budově na pražské Florenci.

Informace o tom, co dnes dělají lidé, spjatí s cestovní kanceláří Vivamonde, zveřejníme zítra.

(red)

Vytisknout