Majitel CK Pressburg: Zákony chrání klienty cestovek zbytečně nadstandardně!

22. května 2012 11:24

V souvislosti s bankrotem CK Pressburg, jedné z nejstarších českých cestovních kanceláří, se vloni médiích kupodivu vůbec neobjevily informace o jejím majiteli. V době krachu byl stoprocentním vlastníkem Slovák Robert Kohlmann.

Robert Kohlmann, koláž Krachycestovek.cz

Kohlmann, vystudovaný inženýr a vášnivý šachista začínal v cestovním ruchu jako průvodce a posléze figuroval v několika českých a slovenských cestovních agenturách a kancelářích. Především však byl od konce roku 2003 prezidentem Slovenské asociace cestovních kanceláří a agentur (SACKA), od roku 2007 pak jejím viceprezidentem.

Ve slovenských médiích se proto objevila řada příspěvků, kde Robert Kohlmann hovořil jak o bankrotech cestovek, tak o jejich povinném pojištění. Například v roce 2004 v jednom rozhovoru prohlásil: „Nechcem hovoriť o špekulatívnych krachoch. To sú jednoducho podvody. Zbankrotovať však môže aj poctivý podnikateľ.“

K pojištění se Kohlmann vyjadřoval poměrně často. Byl nespokojen s výší povinného pojistného pro cestovní kanceláře. Tvrdil například, že zákony chrání klienty cestovek zbytečně nadstandardně!

Po celou dobu svého fungování ve vedení SACKA upozorňoval, že povinnost pojišťovat 30 procent předpokládaných ročních tržeb, která platí v ČR i v SR, je nejvyšší v Evropě. Podle něj tak pojištění prodražuje zájezdy a je navíc zbytečné.

„Je to oveľa viac, jako je potrebné pre každý nepodvodný krach. Pretože keď má cestovná kancelária naozaj poistených 30 percent tržieb za zájazdy, musí to byť oveľa viac, ako môže vzniknúť škoda,” uvedl v roce 2004 v deníku SME.

Kromě toho často varoval klienty před nepojištěnými organizátory zájezdů. „Ak cestovka klienta o svojom poistení neinformuje, treba sa jej na to opýtať. Nie je neslušné, ak si takéto informácie klient vypýta," doporučuje Kohlmann v květnu 2009.

Klienti CK Pressburg se zřejmě nezeptali, takže šanci dostat zpět své peníze měli jen ti, kteří si neuskutečněný zájezd zakoupili před koncem roku 2010.

„UNIQA je připravena okamžitě odškodnit klienty, kteří zakoupili s velkým předstihem svůj zájezd ještě v době platnosti pojištění v průběhu loňského roku a letos již nemají možnost zakoupené služby čerpat… Na zájezdy zakoupené klienty v roce 2011 již CK toto pojištění neměla, a nejsou tudíž tímto způsobem kryty,“ řekla bezprostředně po krachu mluvčí pojišťovny UNIQA.

Dodejme, že Kohlmann byl v minulosti spolumajitelem cestovní agentury Bratislavská CA (s původním názvem Pressburg), která si vychutnala insolvenci již v roce 2008. Slovenská CK Pressburg Bratislava se do konkurzu kvůli dluhům dostala koncem roku 2010.

(red)

Vytisknout