CK Pressburg: Policie stále šetří možné rozsáhlé podvodné jednání

21. května 2012 11:03

Portál Krachycestovek.cz zjistil, že se na základě podaného trestního oznámení stále šetří možné rozsáhlé podvodné jednání jednatele či jednatelů olomoucké CK Pressburg s.r.o. Potvrdila nám to Policie ČR v Olomouci. Cestovní kancelář prodávala své zájezdy, přestože nebyla pojištěna proti úpadku, jak jí ukládal zákon. Pojišťovna UNIQA jí totiž neprodloužila smlouvu.

Pressburg je - nyní jako cestovní agentura – stále členem Asociace cestovních kanceláří ČR

Informace o krachu CK Pressburg se objevila v polovině loňského června. Již v květnu však mohli klienti najít na internetu anonymní varování: „Dejte si pozor na CK Pressburg, slovenská část této CK je již v konkurzu. Její česká část se tam také blíží.“

Cestovka však prodávala své zájezdy dál, zejména dovolené v České republice, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Německu a Slovinsku, dokud média nezjistila, že jí magistrát města Olomouce zrušil koncesi kvůli porušení zákona. Cestovka posléze svým klientům sdělila, že činnost ukončila k poslednímu květnu roku 2011, a dále zaplacené zájezdy pro své klienty nezajišťovala. 

Svůj krach CK Pressburg zdůvodnila tím, že došlo k narušení cashflow a existovaly nedobytné pohledávky. „Budeme fungovat dál jako cestovní agentura, budeme se vyrovnávat se svými závazky, protože máme investora, se kterým chceme dále spolupracovat a celou situaci zklidnit a dát dohromady,“ uvedl vloni jednatel firmy Petr Šrůt.

Týden po jeho prohlášení dostal Krajský soud v Ostravě insolvenční návrh, podaný provizním prodejcem ABC – Tours ze Znojma, kterému CK Pressburg dlužila 5755 korun. Doposud se ke svým nárokům přihlásilo se svými pohledávkami více než sto dalších subjektů.

K nastalé situaci se loni v červnu postavil čelem významný internetový prodejce zájezdů, společnost Invia.cz, která oznámila, že poškozeným klientům nabídne náhradní zájezd nebo vrácení peněz.  „Měli jsme odhalit dřív, že tato CK nemá pojištění," uvedl marketingový ředitel firmy Michal Tůma.

Portál Krachycestovek.cz také zjistil, že jednatel CK Pressburg Petr Šrůt měl problémy i v dalších svých firmách: podle obchodního rejstříku již v roce 2009 nařídil kroměřížský soud exekuci vůči jeho firmě G+R Security Group s.r.o. kvůli dluhu ve výši 139 600,- Kč.

Mnohem zarážející však je, že firma, která podvedla své klienty a byla jí odebrána koncese kvůli porušení zákona, je i nadále členem Asociace cestovních kanceláří ČR, i když nyní jen jako cestovní agentura, která nemusí být pojištěna proti úpadku!

(red)

Vytisknout