MMR označuje hlasy odborníků za lidovou tvořivost

11. května 2012 12:23

Ministerstvo pro místní rozvoj včera dotčeně zareagovalo na prohlášení iniciativy Stop krachům cestovek!, která se pozastavuje nad faktickým vyloučením odborné veřejnosti z příprav novely klíčového zákona 159/1999 Sbírky o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu.

Na webových stránkách MMR se včera objevila dotčená reakce na „mediální napadání“ ze strany občanských iniciativ

Svou reakci, jejíž plné znění najdete zde, ministerstvo nazvalo „Novela zákona není lidová tvorba“.

Ministerstvo pro místní rozvoj prý „mediálně napadají“ občanské iniciativy – ve skutečnosti šlo o jedno prohlášení jedné iniciativy, z nějž v den zveřejnění citovala agentura ČTK. Podle ministerstva iniciativa Stop krachům cestovek! nezná fakta – faktem však je, jak na náš dotaz uvedla Česká asociace pojišťoven, že ministerští úředníci v březnu slíbili jejím představitelům, že tentokrát dají na jejich rady. Ale od té doby už se jim neozvali.

Ani z vyjádření Kateřiny Petříčkové z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) nevyplývá, že by její zástupci měli až dosud možnost podílet se na vzniku novely, jejíž přípravy podle ministerstva v těchto dnech vrcholí.

„Nelze očekávat, že novela jakéhokoliv zákona bude vznikat nahodile a jako výsledek lidové tvořivosti,“ stojí také v ministerské reakci. Novela je prý projednávána tak, jak je běžné.

V této souvislosti by se možná dalo jízlivě poznamenat, že to bude patrně důvod, proč současný stav vypadá tak, jak vypadá. A to navzdory několika novelizacím zákona, které proběhly od doby, kdy začal platit. Čtenáři webu Krachycestovek.cz to v kontextu se zahraničními podnikateli působícími v tuzemském cestovním ruchu hodnotí tak, že „stát nechává okrádat vlastní lidi“.

Jestli považují ministerští úředníci nabídku odborníků, kteří chtějí pomoci konečně vytvořit kvalitní právní normu, za lidovou tvořivost, pak zřejmě opravdu nastal čas ji v legislativním procesu uplatnit. Jinak hrozí, že se do novely zákona opět promítne jen úřednická tvořivost se všemi důsledky, které z toho až dosud plynuly.

A ještě poznámka: místo sepisování dotčených reakcí mohli ministerští úředníci dávno sepsat a zveřejnit pár praktických rad klientům zkrachovalé-nezkrachovalé liberecké Asteri Tour. Ti si totiž vinou současné nevyhovující právní úpravy nevědí rady. Cestovka nefunguje, insolvence se nekoná a nekoná ani ministerstvo, v jehož je to  kompetenci.

(red)

 

Vytisknout