MMR připravilo novelu zákona, kterou s nikým nekonzultovalo

9. května 2012 08:26

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) pustilo do médií informaci o tom, že dlouho připravovaná novela zastaralého a nevyhovujícího zákona 159/1999 Sbírky o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu je v podstatě hotová a platit začne od začátku roku 2013.

MMR sice provozuje facebookové stránky Cestování bez starostí, ale novelu zákona s odborníky nekonzultovalo

Ani slovo o tom, jak se na ní podílela odborná veřejnost. Odborníci přitom dlouho volali po možnosti korigovat představy ministerských úředníků a nabízeli, že pomohou do novely promítnout své zkušenosti z praxe. To vše ve snaze zabránit do budoucna situacím, kterým musejí každoročně čelit spotřebitelé, tedy klienti cestovních kanceláří.

Ty sice stát neustále utvrzuje v představě, že jejich peníze jsou vždy a za každých okolností chráněny povinným pojištěním cestovek proti úpadku, vychytralé praktiky některých podnikatelů v cestovním ruchu ale opakovaně vedou k tomu, že v případě krachu cestovky dostanou lidé zpět jen část svých peněz. 

Současné znění zákona 159/1999 Sbírky navíc umožňuje různé výklady, což je z pohledu ochrany spotřebitele nadále zcela neúnosné. Na některé případy, jako je třeba letošní krach-nekrach liberecké CK Asteri Tour, nepamatuje současný zákon vůbec.

Na emailový dotaz občanské iniciativy Stop krachům cestovek!, jakým konkrétním způsobem se odborníci na přípravě novely podíleli, odpověděla vedoucí oddělení komunikace a vzdělávání České asociace pojišťoven (ČAP) Marcela Kotyrová: „Přestože jsme na posledním jednání v březnu 2012 zástupci MMR  avizovali připravenost naší asociace participovat na přípravě novely zákona 159/1999, doposud nám žádný návrh novely zákona nebyl poskytnut.“

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) se prostřednictvím své tajemnice Kateřiny Petříčkové vyjádřila pro specializovaný portál www.opojisteni.cz, že rovněž bude určité změny navrhovat. Ani z těchto slov nevyplývá, že by její zástupci měli až dosud možnost podílet se na vzniku novely, jejíž přípravy podle ministerstva v těchto dnech vrcholí.

Občanská iniciativa Stop krachům cestovek je touto situací krajně znepokojena. Reálně hrozí, že místo kvalitní novely, která konečně zkultivuje podnikatelské prostředí v oblasti cestovního ruchu a ochrání spotřebitele, vznikne další legislativní paskvil.

Pokud naše znepokojení sdílíte, nečekejte, až „ti nahoře“ zase jednou rozhodnou o vás bez vás. Ptejte se ministerských úředníků, co pro vás jako spotřebitele chystají ve své novele, kterou zatím s nikým nekonzultovali! Kontakty na mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj najdete zde: http://www.mmr.cz/Pro-media/Odbor-komunikace

(red)

Vytisknout