Pionýrská desetiletka cestovních kanceláří

25. dubna 2012 11:28

Touha po dobrodružství a poznání neprovázela jen zájemce o cestování, ale i zakladatele cestovních kanceláří. Podle Asociace cestovních kanceláří ČR vzniklo po roce 1990 kolem 11 tisíc cestovek. V roce 1999 jich ale fungovalo už jen 1206. Tedy podobný počet jako nyní.

ILUSTRAČNÍ FOTO

Krachy se už od samého počátku svobodného podnikání objevovaly téměř každou sezónu. Nejčastějšími důvody byly finanční problémy nebo úmyslné podvody. Ročně přitom v té době cestovalo do zahraničí asi 1,5 milionu turistů a půl milionu lidí putovalo s cestovkami po Česku.

Škody způsobené pádem řady cestovních kanceláří se jen v roce 1997 odhadovaly na 260 miliónů korun. Za prostředky daňových poplatníků musel stát ze zahraničí repatriovat asi 5 tisíc klientů zkrachovalých cestovek a zhruba stejné množství lidí na svou zaplacenou dovolenou v důsledku krachu neodcestovalo.

Od října roku 2000 začal platit nový zákon o některých službách v cestovním ruchu, který mimo jiné zavedl povinné pojištění pořadatelů zájezdů proti následkům insolvence. Vztahoval se ale až na letní sezónu roku 2001. Pro cestovní kanceláře nabízel půlroční lhůtu na sjednání pojištění.

Avšak například jen v okrese Hradec Králové vedl nový zákon k zániku 60 % ze 171 cestovních kanceláří. Obdobná redukce cestovních kanceláří nastala i v dalších českých regionech. Například na Karlovarsku zaniklo asi 80 % cestovních kanceláří, na Liberecku to byla asi polovina.

Éra zlatokopů přesto neskončila a hojné pády cestovek pokračovaly ve druhé i začínající třetí desetiletce. Podle statistiky posledního uzavřeného roku 2011 jich skončilo sedm. A opět cestovky v zahraničí ponechávaly stovky zákazníků, jejichž návrat musely zabezpečovat pojišťovny, a prodávaly zájezdy, které se nekonaly.

V souvislosti s krachy cestovek tak po více než dvaceti letech otevřeného trhu lze zaregistrovat pouze jedinou změnu. Podvedení klienti už nerabují kanceláře, nýbrž konta pojišťoven. 

V České republice podle posledních údajů působí 1054 cestovních kanceláří, které v roce 2011 na tuzemském trhu prodaly 2,088 milionu zájezdů. Rizika se ale ve srovnání s první pionýrskou desetiletkou příliš nezměnila.

(rek)

Vytisknout