Kdy se konečně dočkáme slibovaného ratingu cestovních kanceláří?

23. dubna 2012 09:36

Úpadek cestovní kanceláře Tomi Tour, u které mělo za celkem 160 milionů korun zaplacené zájezdy 13 930 lidí, rozpoutal v roce 2009 diskusi, jak ochránit veřejnost před takovými událostmi.

Mluvčí resortu Jana Jabůrková, foto MMR

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur(AČCKA) přišla s návrhem zavést rating důvěryhodnosti. Hodnocení cestovek chtěla asociace spustit už v roce 2010, aby si lidé od následující turistické sezóny mohli zkontrolovat, nakolik je cestovka, kterou si vybrali, spolehlivá.

Zatímco pád Tomi Tour marketingovým ředitelem Václavem Fischerem, pro kterého to byl již druhý kolaps obrovských rozměrů, lidé z oboru předvídali, veřejnost neměla šanci se tyto informace dozvědět. A právě tento nedostatek měl stále aktualizovaný rating odstranit.

AČCKA ještě v roce 2009 navrhla 11 kritérií posuzování možných problémů, přičemž plnění tří čtyř z nich už mělo indikovat možný problém. Ministerstvo pro místní rozvoj o rok později začalo tvrdit, že připravuje svůj hodnotící systém, který by měl fungovat od roku 2011. „Stát bude tento standard jako jediný garantovat,“ prohlásil mluvčí ministerstva Martin Ayrer.  

Vztahy mezi asociací a ministerstvem se prudce zhoršily v období, kdy začaly potíže Sunny Days. AČCKA se zdálo tempo příprav velmi pomalé a jeho mluvčí Tomio Okamura se s tím v době rozjitřené krize kolem Sunny Days neváhal svěřit médiím. A pěkně ostře.

A v únoru 2010, když se stále nic konkrétního nedělo, se do resortu pustil znovu. Okamurovi například vadilo, že ministerstvo požádalo jeho asociaci o vyjádření k projektu až po roce, a sezóna 2011 tak byla z hlediska zavedení ratingu ztracená.

O to překvapivější bylo sdělení tajemnice AČCKA Kateřiny Petříčkové pro server Krachycestovek.cz z poloviny dubna 2012. „Žádný rating se nepřipravuje. Z původního plánu se upustilo hned při prvních diskuzích,“ uvedla Petříčková, která v roli mluvčí asociace nahradila Okamuru.

Ministerstvo pro místní rozvoj ale tvrdí, že se na projektu dál pracuje. „Aktivita je v rámci projektu, který by měl být financovaný z fondu EU a v současné době se čeká na posouzení projektové dokumentace,“ napsala našemu serveru mluvčí resortu Jana Jabůrková.

(rek)
Vytisknout