V CK Asteri Tour nezvedají telefony. Co bude s penězi klientů?

20. dubna 2012 12:06 / Aktualizováno 20. dubna 2012 12:08

Poté, co liberecká pobočka Krajského soudu v Ústí nad Labem ve středu odmítla insolvenční návrh podaný v pondělí na cestovní kancelář Asteri Tour jejím zaměstnancem a zároveň faktickým investorem Nikolaem Pappasem, mohou být nyní peníze zhruba dvou stovek klientů v reálném nebezpečí.

Foto: Asteri Tour na svém webu přiznává finanční potíže

Telefony na číslech, která jsou uvedena v cestovních smlouvách CK Asteri Tour, ve čtvrtek ani dnes nikdo nezvedal. Klienti se tak nikde nedovědí, jak mají v této situaci postupovat.

Na webových stránkách www.asteritour.cz stále visí sdělení o podání insolvenčního návrhu odkazující klienty na pojištění u Evropské cestovní pojišťovny, ode dneška aktualizované o zprávu o zamítavém stanovisku soudu.

Dokud ale nebude úpadek skutečně vyhlášen, k žádnému pojistnému plnění dojít nemůže. Navíc je otázkou, zda má CK Asteri Tour sjednaný dostatečný limit pojistného plnění a není podpojištěná, jako například loni zkrachovalá I.Parkam Holidays, jejíž klienti letos dostali necelých 60 % ceny neuskutečněných zájezdů.

Podle smlouvy se turisté zatím ozvat nemohou

Cestovka sice už přiznala, že se jí nepodařilo prodat dostatek zájezdů a žádné se tedy neuskuteční, podle cestovní smlouvy se ale mohou zákazníci ozvat až ve chvíli, kdy CK skutečně nesplní své povinnosti, které z této smlouvy vyplývají. Mají na to tři měsíce od data, kdy měl být nerealizovaný zájezd ukončen.

CK v textu na svém webu sice potvrzuje, že má finanční problémy, ale otázkou je, co se do té doby stane s penězi za prodané, ale neuskutečněné zájezdy, které zatím (snad) leží na účtu Asteri Tour.

Soud shodil insolvenční návrh se stolu nikoli pro nedostatek majetku, jak se v podobných případech někdy stává, ale pro nedostatky formálního charakteru.

Pohledávky po splatnosti, na které se navrhovatel Nikolaos Pappas odvolával, nejsou ještě starší než zákonem požadovaných 30 dnů. Návrh tedy může být podán znovu a soud mu může za nové situace vyhovět. Přihlásit se mohou i další věřitelé.

Rozhádaní obchodní partneři, nebo milenci?

Krachycestovek.cz už informovaly, že mezi Pappasem a majitelkou CK Alenou Šídovou může být ve skutečnosti ještě jiný než jen obchodní vztah. Jejich adresy trvalého pobytu se totiž shodují – jde o tentýž panelák na sídlišti ve Starém Harcově.

Naši čtenáři nás už ale mezitím upozornili, že Šídová ve skutečnosti bydlí s  Pappasem v jiné části města, v ulici Boženy Němcové. Na schránce nebo zvonku tam podle nich lze najít Pappasovo jméno.

(red)

Vytisknout