První letošní krach: liberecká CK Asteri Tour!

17. dubna 2012 23:19

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur dnes oznámila první letošní krach cestovní kanceláře. Činnost ukončila liberecká Asteri Tour, která se specializovala na Řecko. Postiženo bylo přibližně 200 lidí, kteří si zaplatili na léto zájezdy. Na libereckou cestovní kancelář byl podán insolvenční návrh. Na trhu působila velmi krátce, od listopadu loňského roku.

Uvítací stránka na webu Asteri Tour

Majitelkou Asteri Tour je Alena Šídová, která byla od listopadu 1999 spolumajitelkou CK Melissa Travel (Řecko, Itálie) a směnárny v Liberci. V říjnu 2010 svého společníka opustila, protože plánovala rozjezd nové cestovky. Od června 2011 již pro ni měla licenci pod názvem Asteri Tour. V listopadu pak v centru Liberce otevřela kancelář.

Insolvenční návrh na Asteri Tour podal jeden ze zaměstnanců firmy, rodilý mluvčí Nikolaos Pappas, který měl za 9500 Kč hrubého na starosti styk s Řeckem. Pappas by se ale fakticky dal označit za investora nebo tichého společníka, protože vloni v létě půjčil cestovce na rozjezd a nyní se dožaduje vrácení dluhu, který i s úroky přesáhl milionu a půl.

Navíc mají Pappas a Šídová mají totožnou adresu trvalého bydliště v paneláku na sídlišti ve Starém Harcově, a je mezi nimi minimální věkový rozdíl. Může to znamenat, že spolu prostě bydlí v jednom vchodu - anebo také bytu, což by ovšem otevřelo prostor pro celou řadu spekulací.

Dnes odpoledne se na webové stránce cestovky objevila omluva: „Na naši CK Asteri Tour byl podán insolvenční návrh. Snažili jsme v době celosvětové krize a nepokojů v Řecku o rozjetí nové cestovní kanceláře… Bohužel prodaných zájezdů bylo tak málo, že nebyly obsazeny do té míry, aby se mohly uskutečnit.“

V průběhu dneška pak z webu firmy zmizel obsah stránky „O společnosti“ a „Kontakty“. Zatím ale nebyly odstraněny kontakty z facebookového profilu firmy, kam ještě včera zaměstnanci vkládali fotografie pláží z řeckých destinací.

„Cestovní kancelář momentálně nemá žádného klienta v zahraničí, jelikož ještě nezačala sezóna,“ uvedla dnes k prvnímu letošnímu krachu CK tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Kateřina Petříčková.

CK Asteri Tour je pojištěna pro případ insolvence u Evropské pojišťovny, zaplacené peníze (převážně zálohy zájezdy) by klientům v případě vyhlášení úpadku měly být vyplaceny. Není dosud jasné, do jaké výše se CK skutečně pojistila.

Obvykle pojišťovny vycházejí z obratu předchozího roku, liberecká cestovní kancelář však žádnou historii neměla. Pojišťovna se tedy musí spoléhat na odhad předpokládaných tržeb. Vzhledem k tomu, že v tomto případě pojišťovna nemusí řešit nákladnou repatriaci turistů, lze předpokládat, že nároky klientů by mohly být uspokojeny.

(red/rek) 

Vytisknout