Co chce občanská iniciativa Stop krachům cestovek!

4. dubna 2012 07:47

Je to už folklór – každý rok v létě zkrachuje v Česku několik cestovních kanceláří. Je téměř jisté, že svůj úpadek vyhlásí v pátek odpoledne po neúspěšném jednání s leteckou společností, které už došla trpělivost s tímto dlužníkem.

Ilustrační foto: Mediafax

Vyhlášení úpadku znamená, že cestovka nechá lidi, kteří s ní odcestovali na dovolenou, doslova na holičkách. V hotelu je vyhodí z pokoje, ocitnou se bez jídla a pití, bez zajištěné dopravy zpátky domů. Nebo zůstanou trčet na letišti a dlouhé hodiny čekají na zázrak.

Nejsou to ale jen oni, kdo má zkaženou dovolenou. Stovky až tisíce dalších lidí na svou dovolenou vůbec neodjedou, přičemž někteří ji zakoupili na poslední chvíli doslova minuty či hodiny před vyhlášením úpadku.

Proto vznikla občanská iniciativa Stop krachům cestovek! Zrodila se jako reakce na nedokonalé tuzemské zákony, které špatně promítají evropskou legislativu v ochraně spotřebitele do českých podmínek. Tento stav kromě jiného umožňuje majitelům a jednatelům cestovních kanceláří po úpadku i nadále působit v cestovním ruchu.

Stop krachům cestovek! bude mapovat krachy cestovek za poslední téměř dvě dekády a bude zveřejňovat výsledky svého pátrání, v němž mu, jak pevně doufáme, pomůžou čtenáři tohoto webu.

Smyslem existence tohoto webu je upozorňovat na podnikatele a na cestovní kanceláře, kteří nejednají podle etických norem a v souladu s platnými zákony a kteří podnikají v oboru, přestože v jejich „bohaté podnikatelské minulosti“ je jedna či více zkrachovalých cestovních kanceláří.

Občanská iniciativa Stop krachům cestovek! chce před letošní sezónou letních dovolených upozornit na všechny problematické cestovní kanceláře. Na takové, kterým by se zákazníci měli kvůli jejich majitelům nebo jejich podnikatelské minulosti a vazbám zdaleka vyhnout.

Iniciativa chce také nabídnout pomocnou ruku a radu všem těm klientům cestovních kanceláří, kteří za poslední tři roky naletěli lákavým nabídkám a po krachu cestovky ani nikam neodletěli, ani nedostali nazpátek všechny své peníze. Víme, koho byste o ně měli zažalovat.

Jsme na Vaší straně!

Jan Kratochvil

občanská iniciativa Stop krachům cestovek!

www.krachycestovek.cz

Soubory ke stažení

Vytisknout